هدف از تشکیل انجمن برقراری ارتباط سازنده علمی، تخصصی، تحقیقاتی و آموزشی و تبادل نظر بین دانش آموزان، متخصصان و فعالان آزمایشگاهی کشور و ایجاد زمینه‌های همکاری و هماهنگی لازم بین فعالان و متخصصان رشته‌های مختلف آزمایشگاهی در راستای استفاده بهینه از سرمایه‌های انسانی و تجهیزاتی کشور می باشد. در این گرایش دانش آموزان ابتدایی دوره دوم و متوسطه دوم می توانند به صورت تیم های 4 نفره به ترویج فعالیت های آزمایشگاهی در محیط مدرسه می پردازند. اعضای تیم باید از یک منطقه، دوره، جنسیت و مدرسه بوده و می‌توانند از پایه و رشته تحصیلی متفاوت باشند. 

گام اول: ایجاد کانالی ترجیحاً در پیام رسان ایتا و یا روبیکا به نام مدرسه باشد. ( مثلاً انجمن آزمایشگاه علوم تجربی مدرسه توحید)

گام دوم: انجمن در موارد زیر فعالیت و گزارش ها را در کانال ساخته شده پوشش دهند: ساماندهی آزمایشگاه مدرسه / فعالیت‌های ترویجی و تولید محتوا (پوستر، نشریه، کلیپ،معرفی کتاب و ...) / فعالیت‌های آموزشی و اجرای آزمایش‌های جذاب در مدرسه / برگزاری رویدادهای علمی / ترویج و تبلیغ مسابقات آزمایشگاهی علوم تجربی /فعالیت‌های خلاقانه

با توجه به این که داوری و بررسی فعالیت‌ها بر اساس محتوای کانال صورت می‌پذیرد؛ لازم است تمامی فعالیت‌های انجمن اعم از جلسات، رویداد ها و ... در کانال منعکس گردند.

تذکر1: فعالیت‌های فوق، بسته به شرایط می‌توانند به صورت حضوری، مجازی و یا ترکیب حضوری و مجازی انجام گیرند.

تذکر2: حتماً به فرم داوری توجه نمایید.